Menu główne:

Profesjonalny Coaching - Danka Brzezińska


Idź do treści

Moje refleksje na temat modelu ACER

ARTYKUŁY > 2011

Moje refleksje na temat modelu ACE(R)


Założenia modelu ACE(R) uwzględniają jeden z ważnych elementów w procesie coachingowym jakim jest motywacja w osiągnięciu zamierzonego celu przez klienta. Bardzo ważne jest by klient osiągał cel z wewnętrznej potrzeby, a więc z potrzeby wynikającej przynajmniej z poziomu wartości czy tożsamości (poziomy neurologiczne Dilts'a).
Jedynie taka głęboka motywacja spowoduje, że zmiany jakie osiągnie klient będą zmianami stałymi i pozostaną takie po procesie.
Uważam, że model ten sprawdzi się w praktyce w sesjach Life Coachingu. Pasuje szczególnie do początkowych sesji procesu gdzie klient na etapie wyznaczania celu poszerzając samoświadomość w obszarze potrzeb i pragnień utwierdza się w przekonaniu, że obrał właściwy dla siebie cel.
Cel ten jest ważny i wartościowy dla niego co spowoduje, że będzie chciał go osiągnąć. Coach wspiera go w wyborze drogi, ale równocześnie powinien zadbać by klient zobaczył różne perspektywy swojego wyboru – tego wydaje sie brakować w tej metodzie. Rolą Coacha powinno być zachęcanie do działania i to do działania ambitnego, oczywiście ambitnego dla tego jednego pojedyńczego klienta.
I na tym etapie dodałabym monitorowanie postępów, jakie klient zrobił, przez Coacha zanim przejdzie do etapu refleksji.
To daje możliwość trafniejszej oceny czy należy procedurę powtórzyć czy klient w stosunku do obranego celu ma wystarczająco mocno pogłębioną samoświadomość. Ważne by klient osiągnął zamierzony cel i po procesie sam radził sobie z wyzwaniami czy zmianami. Z pewnością powtórzenie tego cyklu spotęguje rozwój w zakresie obszaru nad jakim klient pracuje - trzeba jednak uważać by pierwotny cel nie został zbytnio rozmyty - ale to już rola Coacha, to on powinien pilotować proces w tym modelu bardzo starannie.
Zastanawiam się jednak dlaczego ma się ten model dopiero sprawdzić, chybaże w niezmiennej formie.
Założenia tego modelu osobiście stosuję w niektórych sytuacjach na sesjach i bardzo sobie chwalę pomimo. Klient kiedy poszerza swoją samoświadomość robi niesamowite postępy w procesie. Refleksja powoduje głębsze dotarcie do ważności celu i pełni rolę "utwierdzacza" w działaniu. Osiąganie celu, który jest nie tylko poparty motywacją ale też przemyśleniami staje się dla klienta łatwiejsze. Robi wszystko by dotrzeć do końca obranej drogi.
Ważną rolą Coacha jest zachęcanie klienta, musi być ono przede wszystkim szczere.
Coach samym sobą powinien "krzyczeć" że klient jest zdolny osiągnąć cel. Często bowiem klient w momencie wyznaczania celu nie wierzy w jego realizację. Wtedy uświadomienie sobie przez klienta wartości jakimi się kieruje pozwala na "wędrówkę" w głąb siebie, nabrania pewności, że jest się w pełni odpowiedzialnym za działanie zgodnie ze swoim "Ja". Widząc, że Coach w niego wierzy sam nabiera pewności obranej drogi w życiu (drogi nowej lub udoskonalonej).

3 stycznia 2011 r.

ZAPROSZENIE | MOJA OFERTA | COACHING | REFERENCJE | WOLONTARIAT | ARTYKUŁY | KONTAKT | Mapa witryny


Podmenu:


Tel. kom. 783 96 26 26 | coach@danka.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego